ASTM E3022-18 Sık Sorulan Sorular ve Cevapları
ASTM E3022-18 Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Cıva buharlı UV lambalar ASTM E3022-18 ile uyumlu mudur?
HAYIR.
ASTM E3022-18 Sadece UV-A LED Lambaları ile uyumludur.
Cıva buharlı Lambalar, Gaz Deşarjlı Lambalar, Ksenon Ark Lambaları, Floresan Lambalar ve Boroskop Lambaları gibi yönlendirilebilir ışık kaynakları ASTM E3022-18 ile kesinlikle uyumlu değildir.

Civa buharlı UV lambalar, harici LED ışık kaynağı ile birleştirilerek veya yer değiştirilerek ASTM E3022-18 ile uyumluluk sağlanabilir mi ?
HAYIR.
Gövde, filtre, diyotlar, elektronik devre tasarımı, optik elemanlar, soğutma sistemi ve güç kaynağı gibi UV ışığı oluşturan temel parçaların özel bir tasarım sonucu birleştirilmesi ile 
UV LED LAMBA'nın tek bir ünite olarak ASTM E3022-18'e onayının alınması üretici firmanın sorumluluğundadır. Yukarıdaki bileşenlerden biri olan temel komponent diyotları civalı lambaya entegre etmek istediğinizde, diyotların herhangi bir cıva birimiyle kullanılmasının diyotların dalga boyunu 360-370 nm bölgesi dışına kaydırmayacağının kesinlikle garantisi yoktur. Hiç kimse diyotları kendi vücudu üzerinde test etmeye cesaret edemez ve bu nedenle hiç kimse ASTM E3022-18 ile uyumluluğunu iddia edemez.

LABINO 1.0 Seri UV Lambalarımın sertifikası ASTM E3022-15 uyumluluğunu belgelemektedir. ASTM E3022-18 yazmaması problem çıkarır mı ?
HAYIR.
ASTM E3022-18 içeriğinde ASTM E3022-15 onaylı cihazların kullanımını kısıtlayıcı bir etken bulunmamaktadır.
E3022-18 1 Eylül 2015 tarihinde yayımlanmıştır. ABD Hava Kuvvetleri (USAF)’nin  yönetmiş olduğu, UV-A hafif üreticilerinden ve yüzlerce sektörel deneyime sahip endüstri uzmanlarından oluşan bir komite tarafından düzenlenmiş ve onaylanmıştır.
 Bulgularını son haliyle oylamaya sunmadan önce birkaç yıl boyunca Labino AB, sektör bilgisi ile katılan ve katkı sağlayan firmalardan biri olmuştur. 

ASTM E3022-18 Sertifikamı kaybetmem halinde onaylı kopyasını elde edebilir miyim ?
EVET.
Standart verilerin depolanmasına atıfta bulunmasa da, 
Labino AB sertifikanızı yeniden oluşturmak için verileri depolamaktadır. 
Türkiye tek yetkili temsilcisi 
MAK ELEKTRONIK aracılığı ile sertifikanızın kopyasını ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.
 
LABINO UV LED Lambamı kendim tamir edebilir miyim?
DEĞİŞİMİ YAPILACAK PARÇAYA BAĞLIDIR.
PSU veya harici bir kablonun değiştirilmesi gibi optik çıkışla ilgisi olmayan bir parça değişimi ile onarım gerçekleştirilebiliyorsa yapabilirsiniz.
Yapılan işlem sonrasında uzman bir kişi veya üretici firma tarafından ASTM E3022-18 (Bölüm 1.2)'ye göre performans testinin yapılması gerekmektedir.
Işığın optik performansıyla ilgili onarımlar, imalatçıya veya yetkili bir servis merkezine bırakılmalıdır.
 
LABINO UV LED Lambamım ne zaman yeniden sertifikalandırılması gerekiyor?
LABINO UV LED LAMBALARI SADECE URETICI VEYA ÜRETİCİNİN YETKİLİ SERVİS MERKEZİ TARAFINDAN YENIDEN SERTIFIKALANDIRILMALIDIR.
Sertifikanın yenilenmsi, yalnızca ışığın performansını etkileyen kritik bir bileşenin hasar görmesi durumunda gereklidir. Bu tür bileşenler tipik olarak, arızalı bir LED, yanmış bir sürücü kartı vb. gibi muhafazanın içinde bulunan bileşenlerdir. Güç kaynağı üniteniz, güç kablosu veya piller gibi ışığınızın dışındaki bileşenleri değiştirmeniz gerekirse, yeniden sertifika almanız gerekmez.
 
'Type Test’ ile ‘Unit Test Report’ arasındaki fark nedir?
LABINO URUNLERININ TEDARIGINDA IKI RAPORDA CIHAZ ILE BIRLIKTE TESLIM EDILIR.
Bir ‘Type Test’ raporu, üretici firmanın belirli bir model üzerinde, o model içinde bir referans ışığı (size satılan ışığı değil) kullanarak hazırladığı çok ayrıntılı ve kapsamlı bir rapordur. Denetlemeler esnasında mutlaka sunulması gerekmektedir.
‘Unit Test Report’, satın almış olduğunuz seri numaralı cihaz ile yapılan testlerin sonuçlarını ve sonuçların standarda uyumluluğunu gösterir. 
  
ASTM E3022-18’e göre cihazın uygunluğunu kim düzenleyebilir?
KIMSE.
ASTM E3022-18 testleri ve ölçümleri LABINO tarafından kendi akredite laboratuvarlarında yapılmaktadır. Bu nedenle, cihaz almadan önce akreditasyonu olan güvenilir bir üretici (
Labino AB) firma ile çalışmanız çok önemlidir.
Standardın belirli bölümleri NACAP ve / veya ISO denetçileri tarafından denetlenir. ASTM E3022-18, ASTM E1444 (Manyetik Parçacık Testi Uygulama Standardı) ve ASTM E1417 (Sıvı Penetran Testi Uygulama Standardı) gibi tüm önemli NDT prosedürleri tarafından referans alınır ve onaylanır.
Aynı konumda birden fazla UV LED'i bir arada bulunan bir ışığı çalıştırırsam ve herhangi birinin arızalı olup olmadığını göremezsem ne yapmalıyım?
ASTM E3022-18, tüm kabul testleri karşılandığı sürece LED'lerin nasıl konumlandırılması gerektiği veya kaç tane olması gerektiği konusunda yorum yapmaz.
 
UV LED LAMBA veya TEZGAH ÜSTÜ LED LAMBA SETI , APOLLO UV-METRE ile UV-A ışık şiddeti yoğunluğu ve homojenitesi düzenli olarak kontol edilmeli, arıza olması halinde yetkili servis bilgilendirilmelidir.
 
 
LABINO APOLLO UV-METRE ile eski UV-METRE cihazım aynı cihaz üzerinde farklı değerleri gösteriyor. Neden ?
Eski cihazınızın UV sensörü çapının 12,7 mm’den daha büyük olması eski cihazınızın tutarsız sonuçlar vermesine yol açmaktadır. 
ASTM E3022-18, Bölüm 6.1: “Ultraviyole radyometreler ANSI / ISO / IEC 17025, ANSI / NCSL Z540.3 veya eşdeğerine göre kalibre edilecektir. Radyometreler dijital olacak ve en az 5 µW / cm2'lik bir çözünürlük sağlayacaktır. Sensörün ön uç açıklığı genişliği veya çapı 12,7 mm’den fazla olmamalıdır. ”
APOLLO UV-METRE, LABINO’nun ISO / IEC 17025’e göre akredite olan kendi laboratuvarından kalibrasyon sertifikası ile kalibre edilmiş olarak teslim edilir.

Neden Analog UV-METRE cihazım ile Civa Buharlı UV Lambam ve UV LED Lambamım ölçümlerinde farklı sonuçlar elde ediyorum ?
Civa Buharlı UV Lambalar, 365 nm'den farklı dalga boylarında çok fazla homojen olmayan ışık yayar ve birçok eski sayaç modeli, belirli bir dalga boyu etrafındaki büyük ışık konsantrasyonunu ayırd edememektedir. 
UV LED ışıkları 365 nm dalga boyunda homojen değerlerde aynı anda çok fazla ışık yayabilmektedir. Bir UV LED lambadan çıkan ışık şiddetini ölçmenin en sağlıklı yolu 
APOLLO UV-METRE kullanmaktır. NDT uygulamaları için APOLLO UV-METRE bir filtre ve bir detektör ile tipik olarak 365nm alan çevresinde, filtreden geçen TÜM ışığı anlık olarak ölçebilmekte ve dijital sonuç verebilmektedir.
 
UV-A LED ışıklarının kullanımıyla ilgili ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek herhangi bir güvenlik endişesi var mıdır?
LABINO UV LED LAMBA URUNLERININ TUMU CE DAMGALIDIR VE TUM GUVENLIK TESTLERINDEN GECMISTIR.
UV ışınları gözlere ve cilde zararlı olabilir fakat doğacak riskin KORUNMA EKİPMANLARI kullanıp kullanmamanız ile ilgili olduğu unutulmamalıdır.
Kanada, Avrupa Birliği ve bazı Asya ülkelerinde satılan ışıkların IEC 62471 standardına göre test edilmesi gerekmektedir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki eşdeğer standart ANSI / IESNA RP-27'dir.
Bu iki standart bağlam bakımından benzerdir ve lambaların fotobiyolojik güvenliğini değerlendirmek için rehberlik sağlar. Spesifik olarak, 200 nm ila 3000 nm dalga boyu aralığındaki LED'ler dahil olmak üzere optik radyasyon kaynaklarından gelen fotobiyolojik tehlikelerin değerlendirilmesi ve kontrolü için maruz kalma limitlerini, referans ölçüm tekniklerini ve sınıflandırma şemasını tanımlarlar. CE işaretini iddia eden herhangi bir UV LED üreticisi bu testleri yaptırmalıdır.

 


 

Başlıksız Belge